Pavel Hermann – zást. hl. poradce chovu
Memoriál Dr. Kuhna je mezinárodní všestrannou soutěží ČF a hrubosrstých ohařů. Měli bychom si nejprve všichni uvědomit, že je to soutěž, soutěž všestranná, a někdy, zapříčiněním ne zrovna ideálního počasí,
velice náročná. Pokud máme trochu toho zkouškové štěstí, mohou si zde psi splnit jednu z podmínek pro zařazení do chovu. Kritéria této soutěže jsou poněkud tvrdší než u normálních všestranných zkoušek, a to proto, že jsou zde u některých disciplín jiné limitní známky, které psa (fenu) při jejím obdržení zařazují až do II. popřípadě III. ceny, jako např. společný hon 1 (III.C) na VZ (II.C), klid před zvěří pernatou 2 (II.C) na VZ (I.C), přinášení lišky přes překážku 1 (III.C) na VZ (II.C) apod. Úroveň předváděných psů byla v podstatě průměrná. Rozhodčí posuzující na velkém poli měli možnost vidět rozdílné práce jednotlivých psů, a myslím si, že jsme hodnotili objektivně a pro všechny psy stejně. Všichni vůdci by měli brát v úvahu, že klasifikace předvedeného výkonu je 5-ti stupňová, a to od nejhoršího výkonu až po výkon bezchybný ( to znamená 0, 1, 2, 3, 4). Není to tak, jak si někteří vůdci představují, že klasifikace je nejhorší výkon 4, o něco lepší 4*, ještě lepší 4**, dobrý 4*** a nejlepší 4****.
Vzhledem k počasí, které během soutěže panovalo, a kdy bylo neskutečně mokro, neměli jsme problém se zvěří. Před soutěží bylo v prostoru zkoušených disciplín vypuštěno dostatek pernaté zvěře, takže všichni psi měli možnost s touto pracovat. Rovněž se zvěří srstnatou nebyly problémy, a s každou skupinou jsme na tuto přišli a mohla být ulovena.
Co se týká práce na vodních disciplínách, chci říct pouze toto. Rákos byl možná trochu náročnější, ale to se nedá ovlivnit, jaký narostl, takový je. Vůdci psů by si měli uvědomit, že vodní plocha s rákosovým porostem je v obyčejné honitbě normálního mysliveckého sdružení, které zde každý rok chodí na hon kachen. Mají normální lovecky upotřebitelné psy, kteří v tomto prostředí bez problémů pracují a dohledávají střelenou zvěř. Myslím si, že další komentář je k tomuto zbytečný.
Další disciplínou je ohrádka, která je vždy tak trochu loterie.Je to výcviková disciplína a je nevyzpytatelná, letos ztížena ještě o to, že se v příkopu nacházela voda, a přestože se pořadatel všemožně snažil vodu vyčerpat, toto se nedařilo. Takže i předvedené práce dopadly různě. Chci jen podotknout, že na stejné ohrádce před 2 lety na Mem. R. Knolla bylo všech 20 psů ohodnoceno známkou 4.
Drobné disciplíny probíhaly v klasickém lesním porostu smíšeného lesa. Vlečky a barvy rovněž. Jelikož jsem všechny stopní dráhy ještě s jiným rozhodčím týden před samotnou soutěží připravoval, vím v jakém terénu vedly. Opět smíšený les, někde listí, někde jehličí, jinde travní porost, takže žádný lesopark, ale klasické přírodní podmínky. Problémy mohl způsobovat pohyb černé nebo dančí zvěře, ale to se nedá ovlivnit.
Co říci na závěr. Přijíždět na tuto soutěž s názorem, že to děláme pro sebe, s tím se nedá než souhlasit, ale přijíždět s názorem, že zde musím nabodovat, je hloupost. Tím nechci říct, že je to nemožné, viz předcházející memoriály, ale někdy začínám mít pocit, že se za chvílí bude rozhodčí bát dávat vůdcům s jejich psy jinou známku než 4.
Snad jen ještě ke konečným výsledkům:předpokládaní favorité neuspěli, což samozřejmě nesnižuje jejich kvalitu, na bedně stáli ti, od kterých se to nečekalo. Tentokrát právě oni nejvíc vrátili svým vůdcům to, co do nich investovali. Navíc: vítěz – český fousek s přilitím krve NDrO, druhý v pořadí český fousek s přilitím krve NKO a totéž třetí český fousek u kterého, ale NKO už z průkazu původu vyběhl. Není pochyb, že rozhodnutí s přilitím krve pro zlepšení vlastností našeho národního plemene konečně přináší i pozitivní výsledky , a já věřím, žei v těchto jedincích bije to pravé srdce českého fouska.
Sláva vítězům, čest poraženým!