logo text

český fousek

Zásady provádění a posuzování  ověření loveckých vlastností českých fousků 

Obecně:

1. Úspěšné absolvování Ověření loveckých vlastností (dále jen „OLV“) je podmínkou pro zařazení do chovu u všech psů a fen

českých fousků. Výjimku z tohoto nařízení tvoří pouze ti jedinci, u kterých byly vrozené lovecké vlastnosti posuzované na OLV ověřeny na Memoriálu Františka Housky, Memoriálu MVDr. Josefa Kuhna nebo Memoriálu Ing. Jaromíra Dostála, podle podmínek stanovených v zápisním řádu KCHČF a byl jim o tom učiněn řádný zápis do průkazu původu.

2. OLV pořádají jednotlivé pobočky KCHČF v jednom nebo dvou termínech během roku. Konání OLV musí být předem schváleno výborem KCHČF a oznámeno v klubovém zpravodaji.

3. Posuzování na OLV je veřejné. Každého psa posuzuje komise složená ze dvou zkušených rozhodčích (pokud možno členů KCHČF) s aprobací pro posuzování zkoušek ohařů, přičemž nejméně jeden rozhodčí musí mít aprobaci pro všestranné zkoušky ohařů. Nemůže-li se předem delegovaný rozhodčí OLV účastnit, může oblastní poradce chovu rozhodnout o nominaci náhradního rozhodčího, který má aprobaci pro posuzování zkoušek ohařů. Dvojice rozhodčích může ve skupině posoudit nejméně 3 psy a maximálně 8 psů.

4. Psi jsou hodnoceni známkami 0-4 podobně jako na zkouškách loveckých psů v disciplínách:

  • povaha
  • hledání
  • vystavování

Rozhodčí o známce rozhodují po vzájemné poradě jednotným verdiktem.

5. Pro úspěšné absolvování je nezbytné, aby jedinec obdržel minimálně známku 3 v každé disciplíně.

6. Jedinec, který na OLV neuspěje, může svůj start jednou zopakovat v jiném termínu. Pokud je však důvodem neúspěchu známka 0, 1, nebo 2 z disciplíny povaha, je opakovaný start zásadně nepřípustný!!!

7. Na OLV může startovat každý pes či fena ČF bez ohledu na věk a absolvované zkoušky, nejpozději však musí absolvovat OLV v roce, ve kterém dovrší 36 měsíců. Účast háravých fen na OLV je možná. Při prezentaci prokáže majitel nebo vůdce platným očkovacím průkazem psa nebo evropským pasem pro malá zvířata, že startující pes nebo fena mají platné očkování proti vzteklině.
 

8. Úspěšné i neúspěšné absolvování OLV potvrzuje zápisem do průkazu původu oblastní poradce chovu nebo jeho zástupce pověřený výborem oblastní pobočky. V zápise se uvede datum a místo konání OLV, uspěl nebo neuspěl, získané známky a podpis oblastního poradce nebo jeho zástupce pověřeného výborem oblastní pobočky.

9. OLV je zpoplatněno podle sazebníku úkonů, který schvaluje Výbor KCHČF. Po nástupu na první disciplínu OLV již nelze psa pro jeho indispozici odvolat, leda že by došlo k jeho prokazatelnému zranění.

 

Průběh zkoušení

Zkoušení a hodnocení disciplín probíhá zásadně v pořadí povaha, hledání a vystavování.

 

  1. Povaha
Zkoušení probíhá podobně jako při disciplíně „Společný hon“ na VZ ohařů tzn., že všichni psi musí být vedeni při zkoušení na volno. Je optimální, pokud může být při společném honu zkoušena celá skupina psů najednou. Vůdce je povinen vystřelit při každém vypracování kusu zvěře svým psem (nebo při vzlétnutí pernaté zvěře, pokud ji pes nevypracuje) a dále několikrát v průběhu zkoušení, tak aby během celého společného honu vystřelil minimálně čtyři rány. Délka zkoušení povahy na společném honu je 10-15 minut dle uvážení rozhodčích.
 
Je zcela nepřípustné zkoušet povahu psů jiným než výše popsaným způsobem, např. jako při disciplíně „Klid na stanovišti“ při zkouškách ohařů nebo se psy jdoucími u nohy vůdce či pouze při individuálním hledání!!!

Psi, kteří na společném honu přišli do kontaktu se zvěří a prokázali dostatečně vystavování, nemusí vystavování prokazovat při individuálním hledání.

Hodnocení práce

4- po výstřelu klidný bez reakce, pokračuje v práci nezměněným stylem a tempem

3- po výstřelu klidný změní krátce směr, rychlost a styl hledání, může se vrátit k vůdci, ale projevuje zájem o další práci a pracovat začíná bez povelu vůdce, o vypracovanou zvěř jeví zájem i po výstřelu.

2- po výstřelu zkrátí výrazným způsobem hledání, roztěkaně a nervózně pozoruje okolí, do další práce musí být vůdcem nucen, pracovat začíná až na opakovaný povel vůdce.

1- po výstřelu přiběhne k vůdci, nejeví zájem o práci, až po mnoha opakovaných povel vůdce pokračuje v práci,  – je však vyžadována práce, nikoli bloumání před vůdcem.

0- po výstřelu se vzdálí z vlivu vůdce a nelze jej přivolat nebo po výstřelu zůstane u nohy svého vůdce a ani na jeho rozkaz nechce hledat zvěř.

Po provedení společného honu rozhodčí vyhlásí zámku z povahy psům, kteří obdrželi z disciplíny „povaha“ známky 0-2 a tito psi v OLV dále nepokračují. Pro ostatní se vyhlásí známka z povahy jako známka pomocná. Konečná známka z povahy se stanoví až po absolvování disciplíny „hledání“.

  1. HLEDÁNÍ
Pes má hledat vysokým nosem a využívat dobrý vítr, tak, aby nepřešel žádnou zvěř, která by mohla být ukryta v prohledávaném prostoru. Vůdce psa postupuje při hledání proti větru a pes při příčném hledání “krájí“ vítr. Ideální je hledání do stran 40 – 80 kroků na každou stranu, nejvýše na brokový dostřel dopředu, otočky (změna směru) by měly být vždy proti směru větru. Pes musí rozsah hledání přizpůsobit krytině a konfiguraci terénu, tak aby byl v neustálém kontaktu s vůdcem. Pes má projevit samostatnost v práci, musí však reagovat na pokyny vůdce a dát se usměrňovat. Hledat má pes zásadně cvalem. Pouze při ověřování zapachovaných míst (např. stopy, lože, dýchánky) může zvolnit, případně se i krátce zastavit. Po krátkém ověření musí pokračovat v hledání opět cvalem. Hledání musí být rychlé a systematické, nikoliv však překotné a bezhlavé. Po celou dobu hledání má být rychlost stabilní, nesmí umdlévat a výrazně zvolňovat s ubíhajícím časem, má neustále projevovat úsilí vyhledat zvěř a vnímat pokyny a povely vůdce. Doba určená pro zkoušení disciplíny hledání je 10 až 15 minut. Rozhodčí bere v úvahu vliv počasí (teplota, vlhkost vzduchu a krytiny). Pokud pes v určeném časovém limitu nepřijde na zvěř, může být opětovně znovu zkoušen až po 30 minutách odpočinku.

 

Chyby: nesystematické hledání, obíhání vůdce, hledání v blízkosti vůdce, vracení se k vůdci bez povelu, hledání zrakem, daleké hledání před vůdcem, vzdalování se z vlivu vůdce, opakované otáčky po větru, pomalý pohyb, přecházení do klusu, překotné hledání, nerozložení sil, umdlévání, ztráta zájmu vyhledat zvěř.

Hodnocení práce

4- prostorné razantní a soustavné hledání, téměř výhradně cvalem, výrazně vyjádřena touha nalézt zvěř, reakce na každý pach zvěře, pracuje samostatně bez pobízení vůdcem, usměrňování ve zkoušeném prostoru není chybou, ale ze stylu práce musí být zřejmé, že je vášnivým lovcem dobře spolupracujícím se svým vůdcem

3- hledání méně systematické, ale se zájmem nalézt zvěř, při občasném pobízení vůdcem, občasné přecházení do klusu, občasné zabíhání až za vůdce během hledání.

Není žádoucí, aby se pes během hledání opakovaně bez povelu vracel k vůdci a bezdůvodně jej obíhal. I během hledání může být vůdce požádán, aby psu opakovaně vystřelil pro ověření zhodnocení povahy.

 

  • VYSTAVOVÁNÍ

Navětří-li pes zvěř, musí ji vystavit. Navětří-li ji na větší vzdálenost, může se k ní přiblížit a potom ji vystavit. Vystavování musí být pevné, což znamená, že pes je strnulý, nehybný, až do příchodu vůdce. Vystavuje-li při OLV dýchánky a stopy nepokládá se to za chybu. Prokáže-li pes pevně vystavení lože, ze kterého krátce před tím prokazatelně odešla srstnatá zvěř, lze vystavování ohodnotit známkou 3.  Aby ohař mohl být z vystavování hodnocen, musí vystavování prokázat na divoké zvěři a pokud zvěř není, musí být před ohařem vypuštěna vyspělá, neporaněná pernatá zvěř, aby mohl disciplínu splnit. Zásadně není přípustné dávat známku 3, pokud pes vystavování neprokázal. Přecházení pernaté zvěře není dovoleno a při nevystavení pernaté zvěře, ač měl pes podle větru možnost zvěř vystavit, je hodnoceno známkou 0. Přechází-li pes opakovaně srstnatou zvěř, není možno jej hodnotit známkou 0 a musí mu být umožněno prokázat vystavování na pernaté zvěři.

Chyby: zapírání zvěře, krátkodobé vystavování a návrat k vůdci. Opakované zapírání vylučuje psa z dalšího zkoušení. Nevystavuje-li v poli pernatou zvěř, i když k tomu měl možnost, je hodnocen známkou 0.

Hodnocení práce

4- pevně vystavuje pernatou a/nebo srstnatou zvěř až do příchodu vůdce, nevystavuje dýchánky či lože, nezapírá zvěř, případně zvěř ustaluje

3- vystavuje či značí pernatou a/nebo srstnatou zvěř, rád ji však pronásleduje, značí dýchánky či lože, nevystavuje pevně, nevyčká do příchodu vůdce, nezapírá zvěř

Práce psa odlišná od výše uvedeného hodnocení je podle počtu a závažnosti chyb hodnocena známkami 2, 1 či 0 a pes nebo fena při ověření vloh neobstáli.

Schváleno na jednání výboru KCHČF v Perknově dne 29. ledna 2017.  

Mgr. Jaroslav Rataj                        Ing. František Kerda                        Josef Tinka

Jednatel KCHČF                         Místopředseda KCHČF                 Předseda KCHČF

Login

Přihlášení do členské zóny