logo text

český fousek

MVP Katovice Polsko

WYŹEL CZESKI SZORSTKOWLOSY

na Mezinárodní výstavě psů v Polsku



Katowice 2008 – Cruft´s Qualification

Přes trochu krkolomný název plemene v polštině je český fousek v této zemi znám a také chován. V Polsku se tak na výstavách potkáte i s českými fousky, jejichž předci z Čech již „ propadli „ rodokmenem. Nabízí se tak srovnání úrovně polského chovu s chovem v zemi původu.

Na jakou výstavu se tedy do Polska vypravit? V letošním roce bude jednou z nejprestižnějších ta v Katowicích, protože polský svaz vybral tuto výstavu jako kvalifikační na Cruft´s 2009. Ze země původu se na tuto výstavu 28. března 2008 vypravil junior šampión Borek z Chatrnosti Ing Mariana Porubského, který byl oceněn tituly BOB, CACIB, CWC a „ získal „ čtvrtou kvalifikaci na Cruft´s.

borek z duskova dvora-polsko2008

A jak to chodí na výstavách v Polsku? Špičkové mezinárodní výstavy jsou skutečnou „ psí šou „. Toto pozitivní hodnocení si beze zbytku zasloužila i tato výstava.

Obrovským plusem je zvláště předem zveřejněný časový plán posuzování pro každé plemeno ( a je také dodržován ). Návštěvníkům i vystavovateli to tak umožňuje naplánovat si vlastní čas a podívat se na vybraná plemena také v jiných kruzích bez obav, že propásne vlastní předvedení.

Dalším plusem jsou podmínky pro špičkové předvedení. Kruhy jsou prostorné a plně kryté koberci. Také čas vyhrazený pro posouzení každého jedince je dostatečný a umožňuje tak prověření předváděného jedince po všech stránkách.

Plusem je i oceňování úspěšných jedinců. Na připomenutí úspěšného předvedení obdrží každý jedinec diplom ( až po ocenění dobrý ) a první tři jedinci ve třídě medaili ( pro prvního zlatou, pro druhého stříbrnou a pro třetího bronzovou ). Udělování medailí již ve třídě je v Polsku standardem i na méně význačných výstavách. Pro nejlepšího dospělého psa a fenu jsou pak připraveny poháry. V případě, že tento jedinec získá i ocenění CACIB, obdrží také medaili.

Na první pohled je udělování ohodnocení trochu komplikované. Na druhou stranu umožňuje skutečně předvést nejlepší jedince ve všech třech kolech soutěže a vybrat vítěze plemene bez ohledu na to, zda jeho kvality jsou takové, aby mu mohlo být uděleno čekatelství na národního ( CWC-CAC ) nebo mezinárodního ( CACIB ) šampióna. Tohoto ocenění se tak dočká pouze jedinec, o jehož kvalitách nejsou žádné pochyby.

Odpolední soutěže jsou pak vyvrcholením a špičkovou propagací kynologie. Obrovský čestný kruh v hale s dostatkem sedadel pro diváky. Přípravný a předpřípravný kruh pro soutěžící. Množství soutěží a doprovodného programu. Bezchybná organizace a moderování. A také čestné fanfáry pro vítěze na stupních vítězů. To, že tento program snímala i polská televize, tak již jen dokresluje perfektní práci organizátorů. Od roku 2004, kdy na této výstavě zvítězil otec letošního vítěze Ich. Borek z Duškova dvora ( foto ), došlo jen k jedinému „ zhoršení „. Závěrečný program v čestném kruhu již nebyl přenášen na velkoplošných obrazovkách.

Účast na polských výstavách je tak zážitkem. Vystavovatel musí odcházet s pocitem, že si ho pořadatelé váží a že nikoliv zisk z výstavy, ale propagace psů jim leží na srdci především.

Pro českého fouska byl potěšitelným zjištěním i zájem návštěvníků o pořízení si štěňat. Plemeno bylo předvedeno a kontakty předány. Lze si jen přát, aby se klub v zemi původu více věnoval mezinárodní spolupráci a podpoře chovu i mimo zem původu. Jedno ze základních ustanovení stanov by nemělo zůstat jen prázdnou proklamací.

Ing. Marian Porubský 

Login

Přihlášení do členské zóny