cshrenfrdehuitplruskesuk

header2018 5

 

Přihlášení/Login

Přihlásit se Registrovat

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

KLUB CHOVATELŮ ČESKÝCH FOUSKŮ

UPOZORNĚNÍ: termín pro zaplacení členských příspěvků je do 31.3.2018. Jak zaplatit naleznete v rubrice ČLENSTVÍ, MATRIKAProsíme o platbu převodem na účet klubu. Je to snáze dohledatelné, jednodušší jak pro Vás, tak následně pro evidenci v matrice a urychlíte tím i Vaše spádové schůze, kde je možná platba v hotovosti.

  • Home

Vzpomínka

František Máslo

František Máslo se narodil dne 1. září 1947, v rodině myslivce a bažantníka v Horní Polici, v okr. Česká Lípa a od útlého věku byl veden k lásce k přírodě a všemu živému. V roce 1970 složil závěrečnou zkoušku na lesnické mistrovské škole, na které rovněž úspěšně absolvoval v roce 1966 zkoušku z myslivosti. Myslivost se mu stala celoživotní láskou a rovněž tak si zamiloval loveckou kynologii, především ohaře. Nebyl pasivním myslivcem. Myslivostí žil a obětoval jí nezištně celý svůj život.

Za svou práci a píli byl oceněn mnoha mysliveckými vyznamenáními (I.-III. stupněm vyznamenání za zásluhy o myslivost, věrnostní medailí ČMMJ, Medailí Sv. Huberta na Slovensku, bronzovým a stříbrným Houskovým vůdcovským odznakem). Během svého života vystřídal mnoho pracovních profesí, např. zastával pozici mysliveckého hospodáře v ministerské honitbě u obce Holany (okr. Česká Lípa), mistra na pile, zootechnika, poté soukromě podnikal v zemědělství a dřevovýrobě. Deset let byl soukromým nájemcem honitby „Vlhošť“, kterou si nesmírně zamiloval a hostil v ní mnoho svých mysliveckých přátel, a to i z řad kynologů. Tuto honitbu propůjčoval pro konání mnoha zkoušek a memoriálů.

Ve vztahu k lovecké kynologii vykonal mnoho dobrého a aktivně v této oblasti pracoval. Byl všestranným rozhodčím ze zkoušek z výkonu ohařů, rozhodčím ze zkoušek z výkonu honičů a rovněž byl i rozhodčím z exterieru českých fousků. Jako rozhodčí se zúčastnil významných klubových soutěží a všestranných zkoušek ohařů v Čechách i na Slovensku. V roce 1992 pořádal Klub chovatelů českých fousků, v okrese Mělník, 1. Memoriál Dr. Kuhna (jako všestranné zkoušky), na němž vykonával František Máslo funkci vrchního rozhodčího. Byl majitelem chovatelské stanice českých fousků s názvem „Rybnov“ a zároveň předvedl mnoho českých fousků na zkouškách z výkonu, vč. zkoušek všestranných a klubových memoriálů. Byl členem chovatelských klubů českých fousků, německých krátkosrstých a dlouhosrstých ohařů, slovenských kopovů. Na Českolipsku organizoval několik memoriálů ohařů.

Ti, co jsme Františka Másla znali, dobře víme, že pro myslivost a kynologii udělal mnoho dobrého, zakládal si na upřímnosti, pravdomluvnosti, přímém jednání. Nesnášel pokrytectví a lež. Jeho postřehy a připomínky byly věcné a přínosné pro dobro věci, pro rozvoj českého fouska, Klubu chovatelů českých fousků. Nešetřil dobrou radou začínajícím kolegům myslivcům a kynologům. Osobnost takového formátu, jakým byl právě František Máslo, nám bude zcela jistě chybět a o to citelněji to poznáme především dnes, v době, kdy je mezi lidmi často vidět sobeckost, zášť a nerovné jednání.

Za jeho soustavnou práci pro dobro českého fouska, mu upřímně děkujeme. Kéž odpočívá v pokoji a spokojeně může sledovat dnešní dění na scéně české myslivosti.

„Čest jeho památce!“

Za Severočeskou pobočku KCHČF

Lukáš Fanta

  • Zveřejněno: 13. březen 2013