cshrenfrdehuitplruskesuk

header2018 5

 

Přihlášení/Login

Přihlásit se Registrovat

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

KLUB CHOVATELŮ ČESKÝCH FOUSKŮ

UPOZORNĚNÍ: termín pro zaplacení členských příspěvků je do 31.3.2018. Jak zaplatit naleznete v rubrice ČLENSTVÍ, MATRIKAProsíme o platbu převodem na účet klubu. Je to snáze dohledatelné, jednodušší jak pro Vás, tak následně pro evidenci v matrice a urychlíte tím i Vaše spádové schůze, kde je možná platba v hotovosti.

OLV Středočeská pobočka 22.10.2016

Ověření loveckých vlastností

českých fousků

Středočeská pobočka KCHČF dne 22. října 2016 Konopiště

Ověření loveckých vloh českých fousků se ve Středočeské pobočce KCHČF uskutečnilo za krásného slunného počasí v sobotu 22. října 2016 v okolí Bažantnice Konopiště. Sluší se moc poděkovat Lesnímu závodu Konopiště Lesy ČR,

který nám umožnil tuto zkoušku chovnosti ve své honitbě uspořádat. Pravda je, že když jsem v ranních hodinách lokality, kde mělo OLV probíhat, projížděl, byl jsem zděšen množstvím vytažené bažantí zvěře. Bohužel jak postupoval čas, bažanti se zase „uklidili“ z okolních prostor zpět do prostoru bažantnice, kde měli dostatečný kryt a klid. Asi se taky projevila jejich „vycvičenost“ z pravidelných několikrát denně prováděných scháněk.

Výsledková tabulka

 

Jméno psa (feny)/ČLP/CF

Majitel, bytem

Povaha Hledání Vyst. P– pros. N-nepr.

Brixi z Kyjovic (F) /Reg/62789

Ellinger Bohumil, Šakvice

3 4 4 P

Hendy od Bošické skály (F) /62692

Frýda Jaroslav, Bošice 71

3 4 4 P

Candy Scrofa (F) 62629

Rohacký Tomáš, Brzice, Proruby 3

4 4 4 P

Gita z Březové stráně (F) 63046

Ing. Brzobohatý Luboš, M. Boleslav

4 4 4 P

Alma z Lipských kopců (F) 62709

Koneček Ondřej, Týnec, Hlavní 92

- - -  

Afra ze Lhotských jezírek (F) 62602

Vašíčková Michaela (nečlen)

4 4 4 P

Frony ze Smilovic (F)

Mudroch Václav, Smilovice

4 3 4 P

 

Na OLV bylo přihlášeno celkem 7 fen českých fousků, ale nastoupilo pouze 6. Pan Ondřej Koneček s Almou z Lipských kopců prý zůstali někde na největším českém parkovišti (dálnice D1 – malá poznámka pro neřidiče). Posuzování probíhalo v jedné skupině a posuzovali jsme ve trojici já, Jaroslav Novotný a Václav Gruber. Všechny feny, které se OLV účastnily, prokázaly vrozené lovecké vlastnosti a všechny uspěly. Vynikající vlohy nám předvedly zejména feny Candy Scrofa a Gita z Březové stráně. Jako rozhodčí jsme se však shodli na tom, že ještě o chloupek lepší byla Afra ze Lhotských jezírek, vedená mladou „nemyslivkyní“ Michaelou Vašíčkovou. Její razantní prostorné hledání a chuť najít zvěř byla vynikající a určitě by získala výborné ocenění i na vyšším typu zkoušek. Jako paradox pak působí informace od chovatelky, že byla původně Afra vybrána vůdkyní na gauč, neboť v době, kdy si ji majitelka pořizovala, vůbec o svém působení v myslivosti a o loveckém lístku neuvažovala. Chuťovou práci předvedla i fena Frony ze Smilovic, vedená nestorem Středočeské pobočky KCHČF Václavem Mudrochem. Doplatila však na to, že konstitučně byla jiný typ (těžší) a její hledání nemělo takovou razanci a rychlost. Pokud ale vím, tak si to druhý den vynahradila na barvářských zkouškách, které absolvovala se samými čtyřkami. Není tedy pochyb o tom, že všechny tyto feny mohou být přínosem v našem chovu českých fousků a záleží na poradcích chovu, jak jejich potenciál využijí.

            Nejvíce zklamaným účastníkem letošního OLV se tak nejspíše stala paní Štěpánka Jakubálová, která si na OLV přijela okouknout a vybrat nějakého šikovného krycího psa pro svoji chovnou fenu. (tak snad příště…)

            Trochu zarážející je určitá periodicita, kdy se nám střídají roky bohaté na účastníky OLV s roky, kdy jich je tak akorát do mariáše. Nicméně nikdo snad o významu OLV pro chov nemůže pochybovat a je nezbytné v něm i nadále pokračovat.

                                                                                           Mgr. Jaroslav Rataj

                                                                                         Jednatel KCHČF, z. s.

                                                                                  a předseda Středočeské pobočky

  • Zveřejněno: 9. prosinec 2016