Jarní svody 2015

Na jarních svodech po celé České republice bylo v roce 2015 předvedeno 161 mladých jedinců plemene český fousek. Tito jedinci byli ze 65 vrhů po 45 psech.

Číst dál...

DNA projekt Cornellovy University a Klubu chovatelů českého fouska - lysivost

DNA Project with Cornell University

Genetic Study of Cesky Fouseks and DNA mapping

Ing. Pavel Dostál

Mezinárodní sekretář KCHČF

Dva anglické názvy tohoto článku charakterizují projekt, ke kterému se náš klub připojil. Jak jsme již informovali v minulosti, navázali jsme spolupráci s Bohemian Wirehaired Pointing Griffon Club of America z USA, která se týká DNA projektu s Cornellovou Universitou. Tento projekt je vlastně ve stručnosti Genetickou studií českých fousků a mapováním jejich DNA se zaměřením zjištění genu pro lysivost.

Číst dál...

Výsledky studie genetické variability plemene český fousek a dalších plemen ohařů

Výsledky studie genetické variability plemene český fousek a dalších plemen ohařů


V letech 2012 - 2014 proběhla na České zemědělské univerzitě v Praze studie genetické rozmanitosti plemene český fousek. Tato práce měla za cíl 1) zjistit míru genetické odlišnosti mezi studovanými plemeny, 2) popis genetické variability plemen a základních genetických  parametrů a 3) zjištění možných rozdílů v genetické architektuře plemene český fousek z důvodu různých podmínek chovu v zahraničí a v ČR. Do studie byla zahrnuta 4 plemena ohařů - český fousek (ČF), německý drátosrstý ohař (NDO), Korthalsův grifon (KG), německý krátkosrstý ohař (NKO). Český fousek je plemeno morfologicky (vzhledově) velmi podobné plemeni NDO. Obě plemena mají také velmi propletenou a složitou historii. Korthalsův grifon je,stejně jako ČF a NDO, zástupcem evropských hrubosrstých plemen ohařů.

 

Celý článek včetně barevných příloh >> pdf icon

Jarní svody 2014

Na jarních svodech v roce 2014 po celé České republice bylo předvedeno 238 mladých jedinců plemene český fousek. Tito jedinci byli z 85 vrhů po 53 psech.

Číst dál...

Článek ČF a „kříženci“ - upřesnění

Článek ČF a „kříženci“ - upřesnění

Jak jistě víte, ve zpravodaji 2/2014 vyšel můj Článek ČF „kříženci“ a přilití krve. A jak jste si také mohli přečíst v tomto zpravodaji, reagoval na něj Ing. Václav Sobolík. Jsem ráda, že se kolem této problematiky rozpoutala diskuze. Ovšem dosti mě mrzí jeho obvinění, že matu členy klubu a nepravdivě interpretuji dokumenty ČMKU a FCI. Je pravdou, že jsem ve svém článku necitovala žádné konkrétní dokumenty, protože jsem to nepovažovala za nutné. Proto některé pojmy ze svého článku upřesňuji.

Číst dál...

DSC_8801.jpg

PŘIHLÁŠENÍ

Registrace pouze pokud chcete spravovat své inzeráty, jinak je určeno pro správce webu.