logo text

český fousek

Světová výstava psů - Milano 2015

Ing. Dana Brzkovská - matrikářka

        Ve dnech 10. – 14. června letošního roku se v italském městě Miláně konala Světová výstava psů. Naše plemeno českého fouska zde úspěšně reprezentovala skupinka výborných jedinců. V srpnovém čísle časopisu Pes přítel člověka jsou uveřejněné

fotografie vítězného psa (BOB – Eldorádo z Těšínovských buků) a vítězné feny (BOS – Jorika z Těšínovských buků) českého fouska. cf bob milano 2015Této výstavy jsem se zúčastnila a napsala jsem o ní článek. Aby si ho mohli přečíst i členové, kteří nemají přístup na internet, a aby nebyli znevýhodněni, tak bude uveden ve Zpravodaji 2/2015. Uzávěrka Zpravodaje byla 30.6.  Před několika dny byl Ing. J. Horovou uveřejněn článek o Světové výstavě psů, jsou zde napsány i výsledky, které proto nebudu opět psát. Protože je lepší a jistě věrohodnější, když výstavu popisuje ten, kdo ji zažil a sám se jí osobně zúčastnil, tak i zde na klubových webových stránkách bych chtěla podat pár informací. Letošní světová výstava, co do počtů vystavených psů, byla největší kynologickou akcí historie. Na tuto 5 dnů trvající akci (Světovou výstavu a na současně probíhající klubové výstavy) bylo přihlášeno okolo 29 400 psů z 68 zemí celého světa. Z České republiky bylo přihlášeno 552 psů. Do Milána se Světová výstava psů vrátila po 15 letech. Z mého hlediska byla Světová výstava psů v Miláně 2015 vydařená a velmi dobře zorganizovaná. Samozřejmě, že při takovém počtu psů, vystavovatelů, diváků a automobilů, se může nějaká nepřesnost vloudit. Například záležitost o původu českého fouska. Italové napsali – Slovensko. Je to pouze chyba pořadatele, určitě to není nějaký záměr. A rozhodně to není vina KCHČF a ČMKU. Na webových stránkách FCI je země původu českého fouska uvedeno: Czech Republic. Italové občas dosud nazývají naši zemi Československo. Mne naopak udivilo, že chyb a zmatků bylo v Miláně málo.cf bob bos milano 2015

        A nyní k samotné cestě. Asi každý kynolog zná situaci, kdy se v dlouhém časovém předstihu a s velkým nadšením přihlásí na nějakou výstavu. Ale jak se čas blíží, začínají spíše narůstat starosti. Na klidu nám nepřidala ani zpráva o tragické nehodě, která postihla jednu ruskou výpravu. Všechny informace byly ´on line´ k přečtení na oficiálních stránkách výstavy. Takže brzy po tom, kdy pes získal ocenění v kruhu, již přicházely gratulace od známých, Největší obavy byly z dlouhé cesty, z možnosti dopravních problémů v Miláně z důvodu hustého provozu a v neposlední řadě také z teplého počasí. Ty poslední obavy se vyplnily nejvíce. Horko v kombinaci s vlhkostí se daly přečkat pouze v klimatizovaných halách. Naše cesta se plánovala a organizovala také s ohledem na největší bezpečnost a komfort psů.

        Skupina ohařů (FCI 7) se vystavovala ve čtvrtek 11.6. Vysokým počtem přihlášených jedinců (1054) a celkem více než 30 plemeny ohařů to byl ´svátek ohařů´. Důvodem takového počtu byla možnost vystavovat psy s kupírovanými pruty. Českého fouska posuzoval italský rozhodčí pan Luigi Gaboardi. Veliký důraz (mimo jiné) kladl na kvalitu srsti. Naši čeští fousci se mu moc líbili a požádal mě, abych mu poslala fotky fousků z výstavy. Absolutně nejvíce jedinců mezi ohaři bylo přihlášených výmarských ohařů cf VeteranBOB milano 2015(197 jedinců). Na dalším místě to byl irský setr (125 jedinců). Italští kynologové zabývající se myslivostí obsadili prostor u kruhu, kde se vystavoval bracco italiano (italský ohař) a spinone italiano (italský spinone). Obě plemena jsou italská národní plemena ohařů. Zvláště bracco italiano je italská ´srdeční záležitost´. O eleganci jejich pohybu, stylu, vystavování a hlavně pohybu v klusu (il trotto) se popsalo mnoho stránek knih.

        Měla jsem možnost setkat se zde s profesionálním drezérem, cvičitelem a chovatelem italských ohařů a italských spinonů. Cvičit lovecké psy různých plemen (od různých majitelů) je jeho profese. Musí i 2 krát ročně na několik měsíců vyjet se psy do zahraničních oblastí, kde je dostatek zvěře. Zde si za poplatek může cvičit psy v soukromých revírech. Povídal, jak se doba mění, je vše mnohem náročnější a složitější a doba je těžká pro mysliveckou kynologii. V Itálii mezi lidmi naprosto vítězí obliba módních výmarských ohařů, kteří převzali roli rodinného, společenského a hlídacího psa. Stejně žádaní a oblíbení jsou maďarští ohaři a setři. Když kolem nás procházeli italští myslivci, tak si se zájmem prohlíželi české fousky. Říkali o nich, že to jsou elegantní psi s krásnou srstí.

        Proto je dobře, že se několik majitelů (jmenovitě: Ing. D. Brzkovská, B. Sobolíková, Ing. B. Sobolíková Ing. J. Pitrová, Ing. M. Porubský, T. Slawinski, cf chovka milano 2015p. Slawinska) se svými českými fousky vydalo na tuto náročnou cestu a mohli tak světu ukázat naše národní plemeno ohaře. Za to jim patří poděkování. Více dalších možností v nejbližší budoucnosti ukázat na Světové výstavě českého fouska moc nebude. Příští rok je Světová výstava v Moskvě. V roce 2017 v Quitu v Ekvádoru. V roce 2018 v holandském Amsterodamu. V roce 2019 těžko někdo pojede z Čech do čínské Šanghaje. V roce 2020 se bude konat v Madridu. Vystavovatelům českých fousků zůstaly krásné vzpomínky na WDS (World Dog Show) Milano 2015.

cf hala milano 2015

Login

Přihlášení do členské zóny